Duyurular

Sayi : B.11.0.KDG.0.17.00.02-225.09-22239                                      27/11/2012
Konu: Kis lastikleri
GENELGE
(2012/KDGM- 07 /DENETIM)
08/11/2012 tarih ve 28461 sayili Resmi Gazetede yayimlanan ”Araçlarin Yüklenmesine Iliskin Ölçü ve Usuller Ile Tarti ve Boyut Ölçüm Toleranslari Hakkinda Yönetmelik”in altinci maddesinin birinci fikrasinin (j) bendi ile yolcu ve esya tasimalarinda kullanilan araçlara her yilin 1 Aralik ile 1 Nisan tarihleri arasinda kis lastigi kullanmalari zorunlulugu getirilmis olup; bu konudaki mevzuatin, amaç ve hedeflerine uygun gerçeklesmesini ve uygulamada olusabilecek tereddütlerin giderilmesini teminen asagidaki hususlar belirlenmistir.

Buna göre:
(1) KIS LASTIGI VE UYGULAMALARI

a) Kis lastigi; üzerinde M+S isareti bulunan ve 7 ºC’nin altindaki sicakliklarda yol tutusunu artirmak amaciyla bilesimi özel olarak belirlenmis ve sirt yüzeyinde özel olarak tasarlanmis desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanilabilen çivili lastikler de kis lastigi yerine geçer.

b) Ülkemizde tescil edilmis olsun veya olmasin sehirlerarasi karayollarinda seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Tasima Yönetmeligi uyarinca "A” türü yetki belgelerine kayitli otomobillerde her yilin 1 Aralik ile takip eden yilin 1 Nisan tarihleri arasinda kalan dört aylik dönemde kis lastigi kullanilmasi zorunludur.

c) Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçlarin tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kis lastigi olmasi zorunludur.

ç) Kamyonet, minibüs ve "A” türü yetki belgelerine kayitli otomobillerin tüm lastikleri ile yari römork ve römorklarin frenleme tertibati bulunan dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kis lastigi olmasi zorunludur.

d) Her yilin 1 Aralik ile takip eden yilin 1 Nisan tarihleri arasinda kalan dört aylik dönemle ve varsa Bakanlikça belirlenen arttirimli sürelerle sinirli olmak üzere sehir içi tasimacilikta kis lastigi uygulamasi ile ilgili hususlar ortalama yerel sicakliklar dikkate alinarak ilgili Valiliklerce belirlenir ve uygulanir. Bu illerde bulunan yol kenari denetim istasyonlarinda bu husus dikkate alinir.
Genelgenin Devami Için Tiklayin.

Kis Lastik Modelleri ve Çesitleri Ikinci El Kış Lastik Modelleri ve Çesitleri

IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.